आइतवार, अशोज ४, २०७७
Himalayan Social Journey

जसले फुटबल र क्रिकेट विश्वकप खेलाए

  • बिहिबार, बैशाख २६, २०७६

आईसीसी विश्वकप ३० मे देखि इंग्ल्याण्डमा सुरु हुँदैछ । प्रतियोगिताका लागि सबैले तयारी पनि गरिरहेका छन् । भारतीय टिम भने आईपीएल क्रिकेटमा भएकाले उसले विश्वकपको छुट्टै तयारी भने गर्न पाएको छैन । उसले १२ मे मा सकिने आईपीएल पछि तयारी सुरु गर्ने जनाइएको छ ।

विश्वकपका विभिन्न रोचक कुरा मध्ये एउटा हुन् अम्पाएर स्टीब बकनर । जसले क्रिकेटसँगै फुटबलको पनि विश्वकपमा अम्पाएरको भूमिका निर्वाह गरेका छन् । उनी क्रिकेट विश्वकपका सबैभन्दा धेरै खेल खेलाउने दोस्रो अम्पाएरमा पनि पर्छन् । १९९२ देखि २००७ सम्म भएका विश्वकपमा बकनरले ४५ खेल खेलाएका छन् । उनी भन्दा अघि ४ ६खेल खेलाउने डेविड शेफर्ड रहेका छन् ।

बकनरले लगातार पाँच विश्वकपमा अम्पाएर बनेको रेकर्ड पनि कायम गरेका छन् । २० वर्षसम्म अन्तर्राष्ट्रिय क्रिकेट अम्पाएर रहेका उनले टेस्ट क्रिकेटमा पनि सबैभन्दा १ सय खेलमा अम्पाएर बनेको रेकर्ड पनि बनाएका छन् । उनले क्रिकेट करियरमा १८१ एकदिवसीय र १२८ टेस्ट क्रिकेटमा अम्पाएर बनेर खेल सञ्चालन गरे ।

विश्वकै उत्कृष्ट अम्पाएरको सूचीमा पर्न सफल बकनर पटक पटक भने विवादमा समेत तानिएका छन् । उनी भारतीय महान व्याट्सम्यान सचिन तेन्दुलकरको विषयमा विवादमा बढी परे । उनले सचिनलाई जानी जानी आउट दिएको आरोप लाग्ने गर्छ । भारतीय क्रिकेट समर्थकहरुले ब्रायन लाराको सधैं चर्चा होस भन्ने उद्देश्यले सचिनलाई आउट दिने गरेको आरोप लगाउने गर्छन् ।

बकनर सबैभन्दा बढी विवादित २००७ को विश्वकपको फाइनल खेलमा बनेका थिए । उक्त फाइनल खेल खराब प्रकाशका कारण उनले रोकेका थिए । तर खेल्न सकिने प्रकाश रहेको भन्दै उनको आलोचना भएको थियो ।

यसैगरी २००८ मा भारतीय टिम अस्ट्रेलिया भ्रमणमा हुँदा सिड्नीमा भारत नराम्रोसँग पराजित हुँदा त्यसको दोस पनि बकनरलाई नै दिइएको थियो । जसका कारण उनलाई आईसीसीले त्यसपछिको भारत अस्ट्रेलिया सिरिजबाट विदा गरेको थियो । जसका कारण उनले रिटायरमेन्ट लिनुभन्दा २ वर्ष अघि नै क्रिकेटबा सन्यास लिएका थिए ।

उनी क्रिकेटका मात्रै अम्पाएर होइनन् । उनले फिफा विश्वकप फुटबलको पनि अम्पाएर बनेर अर्को नयाँ रेकर्ड पनि बनाएका छन् । १९९० फिफा विश्वकपका लागि १९८८ मा भएको क्वालिफायर खेलमा रेफ्रीको भूमिका निर्वाह गरेका थिए । उनले सेल्बाडोर नेदरल्याण्डबीचको खेल खेलाएका थिए । उनी स्कूले जीवनमा फुटबल खेल्दा गोलकिपर  थिए ।

0
Shares

Comments

comments

छुटाउनु भयो कि ?

...

इस्माले अलपत्र परेकाको कोठा भाडा तिर्ने : गाउँ आउने २ सर्त

टोपलाल अर्याल गुल्मी, १६ बैशाख टोपलाल अर्याल गुल्मी, १६ बैशाख इस्मा गाउँपालिकाले लकडाउनका कारण अलपत्र परेकाहरुको खाने बस्ने व्यावस्था गर्ने भएको ...

दशै तिहार विदामा पुग्नैपर्ने सत्यवती

लेखक : जितु तरामु मगर यतिवेला नेपालमा चार्डपर्वको सिजन चलिरहेको छ । शहर रित्तिने र गाउँघर भरिने यो समयमा सरकारी तथा गैर सरकारी क्षेत्रका विभिन्न संघ ...

सविधान संशोधन नभए सरकार छाड्छौः अशोक राई

सीता भण्डारी गुल्मी असोज ११, समाजवाटी पाटीका वरिष्ठ नेता अशोक कुमार राईले सविधान संशोधन नभएर सरकारलाई दिएको समर्थन फिर्ता लिने बताएका छन । सविधान ...

तपाईं को प्रतिकृया दिनु होला

Your email address will not be published. Required fields are marked *


error: Content is protected !!